رمز خود را فراموش کرده اید ؟

تاثیرات کووید 19

.تاثیرات کووید – 19 بر صنعت: گزارش اکونومیست

اکونومیست یک هفته‌نامه خبری و بین‌المللی به زبان انگلیسی است که در لندن منتشر شده و به شرکت روزنامه اکونومیست با مسئولیت محدود تعلق دارد. این نشریه هر سال پیش‌بینی‌هایی را از وضعیت اقتصادی کشورهای دنیا انجام می‌دهد. در سال جاری، پس از آغاز شیوع بیماری کووید-19، این نشریه نسبت به انتشار مجموعه مقالاتی درباره تاثیر این بیماری بر اقتصاد چین اقدام نمود که این گزارش برگردان این مقالات برای مدیران، تحلیل‌گران و علاقه‌مندان موضوع در ایران می‌باشد.

این گزارش که مجموعه‌ای از مقالات منتشر شده اکونومیست پیرامون تاثیرات بیماری بر اقتصاد چین است، حدود ماه فوریه سال 2020 و پیش از همه‌گیری جهانی بیماری منتشر و محدود به بررسی تاثیر آن بر اقتصاد چین است. این گزارش ابتدا در بخش مقدمه نگاهی کلی به تاثیرات شیوع بیماری بر اقتصاد چین داشته و سپس تاثیر آن بر اقتصاد جهانی را به طور مختصر بررسی نموده است. بخش بعدی گزارش، بررسی تاثیر شیوع بیماری بر صنعت گردشگری چین به عنوان پر جمعیت‌ترین کشور دنیا است که هر ساله مسافران زیادی از آن به مقاصد گوناگون سفر می‌کنند. طبیعتاً شیوع این بیماری باعث کاهش سفرها شده و تاثیر منفی بر درآمد بسیاری از کشورها خواهد داشت. از سوی دیگر، شیوع بیماری و ممنوعیت‌های تردد و قرنطینه حاصل از آن در چین تاثیر منفی بر اقتصاد این کشور در حوزه صنایع تولید کننده کالاهای غیر ضروری خواهد داشت که با توجه به قدرت و جمعیت این کشور طبیعتاً تاثیری قوی و معنی‌دار است. از سوی دیگر، چین به عنوان یک شرکت پیشرو در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات در حال رقابت با آمریکا در مسیر توسعه نسل جدید اینترنت پر سرعت است که شیوع این بیماری می‌تواند به کاهش رشد مشترکین و متقاضیان، خروج و یا تعلیق شرکت‌های های‌تک در منطقه و کاهش سرعت توسعه اینترنت نسل جدید گردد.

یکی از معضلات ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا، توقف خطوط تولید خودرو است که تبعات بسیاری برای خودروسازان بومی و خارجی سرمایه‌گذار در چین به دنبال دارد. ظرفیت‌های تولید بالا و تعداد کارکنان زیاد این کارخانجات با توقف تولید در تعطیلات بلند مدت دچار بحران خواهند شد. همچنین، چین به عنوان تأمین کننده بسیاری از شرکت‌های جهان با قطع پروازها و کاهش تردد ماشین‌های حمل و نقل، قادر به ارسال مواد و قطعات به کارفرما نبوده و در نتیجه خطوط تولید دچار اختلال شده یا با تأخیر بسیاری مواجه می‌شوند. در ادامه توقف تولیدها و کند شدن فعالیت‌های شرکت‌های چینی، تقاضای نفت و گاز چین به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان دنیا کاهش می‌یابد و این امر به کاهش قیمت نفت و افزودن به مشکلات بازار کنونی نفت دنیا می‌شود. همه دنیا نیازمند تولید واکسن این ویروس هستند، اما فرآیند تولید و عرضه نمونه تجاری به بازار، زمان‌بر و هزینه‌بر و نیازمند تأمین مواد اولیه است که به دلیل اختلال در حلقه‌های زنجیره‌ تأمین، دسترسی به مواد اولیه دارویی نیز مانند سایر صنایع با مشکل مواجه خواهد شد.  بر اساس مسائل مطرح شده، شرکت‌ها باید با استفاده از برنامه‌ریزی‌های مدیریتی در حوزه‌های مالی، منابع انسانی و زنجیره تأمین خود به دنبال راهکارهایی برای انطباق با بحران و کاهش تنش‌های ناشی از آن شوند. 

توجه به چند نکته پیرامون گزارش حاضر ضروری است. یک نکته اساسی در این باره آن است که اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا تاثیر زیادی بر اقتصاد جهانی داشته و از سوی دیگر این کشور جزء بسیار مهمی از زنجیره تامین بین المللی به شمار می‌رود که هر گونه اخلال و اشکال در آن، اثرات ادامه‌داری بر کل اقتصاد جهانی خواهد داشت. در نتیجه عمده تحلیل‌های صورت گرفته کماکان به قوت خود باقی است. از سوی دیگر، پس از همه‌گیری جهانی این بیماری شاهد اتخاذ سیاست‌های سخت گیرانه‌ای مشابه چین تقریباً در تمام کشورهای دنیا، به ویژه بازیگران اصلی اقتصاد دنیا، بوده‌ایم. این سیاست‌ها می‌تواند تاثیرات مشابهی را متناسب با ابعاد و سهم این کشورها در اقتصاد جهانی به همراه داشته باشد. طبیعتاً شیوع بیماری به خارج مرزهای چین و همه‌گیری جهانی آن، تمام برآوردهای اشاره شده در گزارش حاضر را در سطح جهانی تغییر خواهد داد. آخرین نکته قابل اشاره آن که خوانندگان گرامی می‌توانند از گزارش حاضر به عنوان چهارچوب و مبنایی برای تحلیل اثرات بالقوه بیماری در حوزه کاری و کشور خود استفاده کنند. بدون تردید مواجهه موفق با بحران پیش آمده، مستلزم آگاهی عمیق از اثرات و پیامدهای آن و اتخاذ سیاست‌های هوشمندانه به منظور مواجهه با شرایط اقتصادی و تجاری پس از آن می‌باشد. گزارش حاضر نیز به منظور ارائه دیدگاهی به خوانندگان در زمینه آگاهی از اثرات بالقوه این بیماری بر ابعاد اقتصادی و تجاری تهیه شده است.

تاثیرات کووید 19 _ بخش 1 _ اقتصاد جهانی (PDF)

تاثیرات کووید 19 _ بخش 2 _ گردشگری (PDF)

تاثیرات کووید 19 _ بخش 3 _ زنجیره تامین (PDF)

تاثیرات کووید 19 _ بخش 4 _ تولید و انرژی (PDF)

تاثیرات کووید 19 _ بخش 5 _ دارو و راهکار (PDF)

 

بالا