رمز خود را فراموش کرده اید ؟

فراتر از کووید 19

فراتر از ویروس کرونا: راهی به آینده نرمال

سازمان بهداشت جهانی از 21 اسفند 98، بیماری کووید-19 را یک همه‌گیری جهانی اعلام نمود. عمده ملاحظات و نگرانی‌های سیستم‌های درمانی و بهداشتی حال حاضر دنیا، با توجه به عدم وجود داروی مشخص برای بیماری، بر کنترل بیماری و موازنه میان بیماران نیازمند بستری و مراقبت در بیمارستان‌ها با ظرفیت موجود آن اختصاص دارد.

تا لحظه آماده‌سازی این گزارش، حدود 1،033،210 نفر در سطح دنیا به این بیماری مبتلا و 54،442 نفر جان خود را از دست داده‌اند. در شرایط کنونی بدون تردید مهم‌ترین اولویت تمامی افراد، سازمان‌ها و نهادهای تصمیم‌ گیرنده بر حفظ بهداشت و سلامت جمعیت می‌باشد. با این وجود توقف تقریباً تمام فعالیت‌های اقتصادی دنیا و رکود عالم‌گیر بسیاری از بازارها، ملاحظاتی را در خصوص شرایط اقتصادی پس از بحران پدید آورده است.

بسیاری از صنایع و کسب و کارها در مدت شیوع بیماری، کارها و اقدامات خود را به صورت دورکاری انجام می‌دهند. این شرایط به طور قطع تغییراتی را در محیط رقابتی و اقتصادی شرکت‌ها فراهم خواهد آورد. قطعاً، اگر شرکت‌ها، موسسات و کسب و کارها هیچ پیش‌بینی یا آینده‌نگری از شرایط پیش رو نداشته باشند، ادامه فعالیت آنها پس از بحران با مشکل مواجه خواهد شد. اگرچه در شرایط کنونی که هنوز دنیا در مرحله رشد بیماری قرار دارد، نمی‌توان راهکار منسجم و مطمئنی برای مواجهه با بحران ارائه داد، این نوشتار در سطح مدیریتی و کلان، نقشه راهی متشکل از 5 مرحله را برای آماده‌سازی سازمان‌ها و شرکت‌ها برای عبور سلامت از بحران و فعالیت در شرایط پس از بحران ارائه داده است.

فراتر از کووید 19 (PDF)

بالا