رمز خود را فراموش کرده اید ؟

مدیریت زنجیره تأمین در بحران کرونا

. مدیریت زنجیره تأمین در بحران کرونا

در شرایط عادی و زندگی روزمره، بسیاری از تولیدکنندگان و فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای دنیا، نسبت به داشتن زنجیره تأمین گسترده، توانمند، طرح‌ریزی شده و چابک اقدامات مؤثری انجام داده بودند و مرتباً مفاهیم جدیدی در این حوزه معرفی می‌نمودند. با بروز بحران جهانی که مرزها را در هم نوردید و شوک‌های بزرگی به کشورهای مختلف دنیاوارد کرد، چالش بزرگی در تأمین نیروی انسانی کشورها به وجود آمد. تردد و حمل و نقل مختل گردید؛ افراد جامعه مجبور به رعایت قرنطینه، فواصل اجتماعی، اصول بهداشتی و ایمنی سخت متناسب با شرایط ویروس کرونا، و کار در منازل یا مرخصی‌های با و بدون حقوق شدند.

دنیا در دهه‌های اخیر رنگ چنین بحران گسترده و یکپارچه‌ای را به خود ندیده بود و کاستی‌های بخش‌ها و صنایع مختلف در این بحران مشخص گردید. ضعف زنجیره‌های تأمین با ویژگی‌های رنگارنگ و مختلف، بیش از هرچیزی در کمبود مواد و مایحتاج مصرفی و بهداشتی مردم ظهور پیدا کرد و این مسئله متخصصان را به تفکر و بازنگری مباحث مربوط به زنجیره‌های تأمین واداشت. در این گزارش، نسبت به بیان برخی از رهنمودها و راهکارهای پیشنهادی متخصصان و صاحبنظران پرداخته شده است.

مدیریت زنجیره تأمین در بحران کرونا (PFD)

 

. تاب آوری در زنجیره تأمین در بحران کرونا

ویروس کرونا علاوه بر خطرناک بودن برای جان و جسم انسان‌ها، اختلالات وسیعی را بر پیکر اقتصاد و بازارها برجای گذاشته است، اما این ویروس بسیاری از مسائل را چه در زندگی شخصی و چه در زندگی حرفه‌ای شفاف نموده است. این ویروس به ما یادآور می‌شود که کار در خانه (دور کاری) بیشتر از آنچه فکر می‌کردیم امکان پذیر است، یادآور می‌شود که سمت روشن تکنولوژی چقدر حیاتی است و می‌تواند بسیاری از فعالیت‌ها را بدون حضور فیزیکی میسّر سازد و چه بسا مزایای فراوانی را ایجاد خواهد کرد. اما در  حال حاضر، جهان نشان داد که آمادگی چنین مصیبت­هایی را ندارد. در طول تاریخ، اتفاقات و بحران‌هایی نیز رخ داده که شاید به این شدت همه‌گیر نبوده، اما کسب و کارها با توجه به این که محیط خارجی در حال تغییر است، باید آمادگی خود را بیش از پیش بالا ببرند. متأسفانه اکثر تولیدکنندگان با بحران تأمین مواجه هستند که از ضعف در استراتژی منابع آن‌ها ناشی می‌شود؛ ضعفی که سال‌ها پیش باید پوشش داده می‌شد.

در این گزارش، مطالبی در خصوص مدیریت زنجیره تامین در بحران کرونا گردآوری شده که در بخش ابتدایی آن به بررسی چالش‌هایی که این ویروس در جهان ایجاد کرده پرداخته و سپس به معرفی تاب آوری در زنجیره تأمین و شاخص‌های آن پرداخته شده است. و در پایان از  اقدامات اصلاحی برخی از شرکت‌ها در حوزه تاب آوری زنجیره تأمین، مباحثی ارائه شده است.    

تاب آوری در مدیریت زنجیره تامین در بحران کرونا (PDF)

بالا