رمز خود را فراموش کرده اید ؟

چه مشاغلی در سال 2017 رونق بیشتری خواهند داشت

نویسنده شیده سادات هاشمی

مشاغل در سال 2017

ترس از کار جدید و متفاوت همیشه گام های بسیاری را متزلزل کرده است. گاهی افراد برای پیشرفت دل به دریا زده  اند و گاهی از سبک و سیاق پیشین خود پیروی کرده اند. آنچه مسلم است در سکون، رکود است و در جریان، رسیدن. بارها و بارها در پیام های فضای مجازی و زندگی واقعی این را شنیده و خوانده ایم که اگر می خواهی به چیز متفاوتی دست یابی باید این بار در مسیر متفاوتی گام برداری. این یعنی نوآوری، خلاقیت، تمایز.

مایکل پورتر در مثلث استراتژی خود به رأسی به نام تمایز تاکید دارد و آن را یکی از راه های پیروزی می داند. این در حالی است که این تمایز را می توان به گونه ای تدریجی و ناملموس یا بسیار هنجارشکنانه و نو به تصویر کشید. تغییر در صندلی خودرو یک تغییر تدریجی است که ممکن است در تصمیم سازی نهایی مصرف کننده تاثیر کلیدی نداشته باشد، اما تغییر سیلندر یا شاسی خودرو بسیار چشمگیر و اثرگذار است.

ناکامی نوکیا در سال های اخیر و واگذاری آن به غیر، یکی از نمادهای بزرگ شکست در برابر تغییرات بازار کسب و کار است. این مثال ها به کسب و کارهای بزرگ و عمده در دنیای رقابت مربوط است که اصولا کسب و کارهای شخصی و کوچک تر نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر می خواهید کسب و کار خود را حفظ کنید یا به دنبال خلق کسب و کار جدید هستید باید به تغییرات دنیای اطراف دقت داشته باشید و از آن ایده برداری کنید.

در این فرصت کوتاه، به برخی مشاغل و کسب و کارهایی که ماهیتی جدید گرفته اند یا به نحوه جدیدی ارائه خدمات می کنند و در فهرست مشاغل مهم سال 2017 مورد توجه قرار گرفته اند، پرداخته شده است.

طراحی وب: با توجه به تغییرات عمده دنیا به سمت بازار و تجارت الکترونیک و توسعه و شکل گیری خدمات جدید مبتنی بر شبکه و اپلیکیشن های گوشی های هوشمند، یکی از بهترین مشاغل طراحی وب و شبکه است. این شغل در حال حاضر نیز رونق خود را دارد که با ایجاد تغییرات هوشمندانه از منظر نحوه طراحی، زمان تحویل، هزینه، مشاوره پس از فروش و… می توان به آن رنگ و لعاب متفاوتی بخشید. از آنجا که این فعالیت ترکیبی از دانش، تکنولوژی، هنر و خلاقیت است، داشتن تجربه و روحیه نوآورانه به موفقیت بیشتری منجر می شود.

همکاری در بازاریابی (Affiliate Marketing): یکی از راه های کسب درآمد، متقاعد ساختن افراد به خرید محصولات و خدمات است و زمانی این فعالیت  سودآورتر می شود که شما برای راه اندازی این کسب و کار سرمایه اولیه چندانی را به کار نگرفته باشید. بنابراین هر واحد درآمد شما به منزله سود خالص بیشتری است.

این نوع بازاریابی که به همکاری در فروش نیز شهرت دارد، با همکاری فرد در فروش محصولات و خدمات شرکت ها صورت می گیرد. به این ترتیب هرچه قیمت محصول موردنظر بیشتر باشد، حق کمیسیون فرد بازاریاب بیشتر می شود. این روش یکی از سریع ترین و کم ریسک ترین راه های کسب درآمد است و در حال حاضر هزاران نفر در سراسر دنیا از این روش به کسب درآمد پرداخته اند. برای این کار از محصولات و خدمات کوچک تر شروع کرده و با کسب تجربه، فعالیت خود را گسترش دهید.

متخصص تغذیه: با تغییر در سبک زندگی، بسیاری از مردم و دولت ها به اهمیت نوع تغذیه و تمرینات ورزشی در سلامتی جوامع تاکید و توجه بسیاری داشته اند. به همین منظور، همه روزه افراد برای یافتن بهترین، اثربخش ترین و سریع ترین راه های حفظ سلامت خود به جست وجو می پردازند. عمدتا اعتماد به رهنمودهای پیامکی موجود در فضای مجازی بسیار کم بوده و افراد، متقاضی دریافت راهکار از متخصصان واقعی هستند. این مسئله در مقایسه با دهه های قبل، به رونق بیشتر کسب و کار متخصصان تغذیه و مربیان ورزشی منجر شده است.

نویسنده کتاب های آنلاین: با توجه به افزایش سرعت در سبک زندگی جوامع امروزی، فرصت برای مطالعه کتاب تا حدود زیادی کاهش یافته  است. برای جبران این کاستی، افراد زیادی علاقه مند به استفاده از کتاب های آنلاین یا صوتی هستند که در زمان تردد در سطح شهر و معطلی در ترافیک روزانه، می تواند مشغولیت مفیدی را برای آنها ایجاد کند. بنابراین، سرمایه این کار دانش و تجربه نسبت به انتخاب دامنه گسترده ای از کتا ب های مناسب برای اقشار مختلف، سیستم صوتی قوی و نرم افزار مناسب جهت فروش آنلاین کتاب است. بدیهی است برای تهیه فایل کتاب صوتی، باید از صدا و فن بیان مناسبی نیز استفاده شود.

آموزش مجازی: این روزها با توجه به دشواری تردد در سطح شهر ها، هزینه های بالای خرید یا اجاره دفتر یا ساختمان، وجود امکانات و تجهیزات ساده و سریع الوصول در دسترس کودکان و بزرگسالان، تعدد موضوعات و دانش مورد تقاضا، هزینه بالای دانش و اشتراک گذاری آن، بسیاری از آموزشگاه ها و موسسات به سمت راه اندازی سیستم آموزش آنلاین روی آورده  اند. در این روش، هم مدرس و هم دانشجو تنها با استفاده از یک سیستم دارای اینترنت می توانند فرآیند آموزشی را که در سال های پیش در کلاس های درس اتفاق می افتاد اجرا کنند.

به این ترتیب علاقه مندان به یادگیری موضوعات مختلف می توانند با حذف زمان تردد در ترافیک، از هزینه های تردد و آلودگی هوای ناشی از آن کاسته و به نحوه اثربخشی آموزش موردنظر را افزایش بدهند. آموزش دهندگان نیز با حذف هزینه های سنگین سرمایه گذاری روی مکان فیزیکی آموزشگاه می توانند با اختصاص هزینه   مناسب، از مدرسان با کیفیت و با تجربه بهره جویند.

متخصص تبلیغات در دنیای مجازی: با توجه به حضور بیشتر افراد در دنیای مجازی، نحوه اطلاع رسانی و ارتباط با مشتریان بالقوه و بالفعل از این طریق اثربخشی بیشتری دارد. از این رو، مشاوره دادن در این فضای جدید، نیازمند دانش، تجربه و تخصصی است که این گوشه از دنیای بازاریابی را تحت تاثیر خود درآورده است. امروزه برخی افراد به صورت تخصصی بر نحوه تبلیغات در اپلیکیشن های گوشی های هوشمند تمرکز کرده اند.

تولید محتوا: در امتداد اهمیت یافتن کسب و کارهای الکترونیک و اتکای مشاغل بسیاری به وجود شبکه و اینترنت، تولید محتوا یکی از مشاغل جدیدی است که سیر استخدام در آن به سرعت در حوزه های مختلف در حال افزایش است. در واقع بسیاری از مشاغل برای معرفی و تشریح اهمیت حرفه خود در کانال ها و شبکه ها به تولید محتوای مرتبط می پردازند. به این ترتیب افراد با جست وجوی اینترنتی برای خواندن مطالب مرتبط به صفحه این شرکت ها وارد شده و احتمال بازدید بیشتر یا خرید بالقوه را تقویت می کنند. به اصطلاح غالب، بازدید بیشتر از صفحات اجتماعی باعث بالا رفتن اعتبار آن گروه و شرکت خواهد شد.

تولید اپلیکیشن  های ساده برای کودکان: برخی آموزش ها و کاربردهای جاری که برای کودکان نیز مناسب  هستند، از نظر کاربردی برای آنها قابل درک یا استفاده نیست. بنابراین تولید نسخه های این نرم افزارها متناسب با دانش و تجربه محدود کودکان یکی از راه  های جدید کسب درآمد در جوامع جوان و جمعیت رو به رشد است.

خدمات حمل: با توجه به ترافیک و ریسک بالای سرقت در خصوص اجسام با ارزش یا حجیم، بسیاری از افراد علاقه مند به یافتن شرکت هایی هستند که این خدمات را به شکل کاملا حرفه ای و با کمترین ریسک انجام می دهند. این شرکت ها حتی می توانند به سایر شرکت های خدماتی و تولیدی نیز خدمت رسانی کرده و پیمانکار آنها در حمل محموله های درون و برون شهری باشند. سرعت و امنیت و شبکه قوی ارتباطات از مهم ترین ویژگی های مورد نیاز این دسته کسب و کار هاست.

غرفه مواد غذایی: همان طور که پیشتر اشاره شد، سرعت زندگی  ها رو به رشد بوده و افراد به دلیل ماندن در ترافیک، وقت زیادی برای صرف صبحانه، ناهار یا شام در رستوران ها نداشته و از سوی دیگر پرداخت این هزینه ها به صورت همیشگی برای بسیاری از آنها از صرفه اقتصادی برخوردار نیست.

بنابراین اجاره و راه اندازی غرفه های ارائه دهند خوراکی های سریع، سلامت و دارای کیفیت و بهداشت استاندارد یکی از کسب و کارهایی است که می تواند در آینده نزدیک نقش عمده ای در درآمدزایی خانوارها ایفا کند. موفقیت در این فعالیت مستلزم تجربه کافی در آشپزی و ترکیب آن با هنر جهت ارائه محصولات متمایز به مشتریان است.

تعمیر گوشی های هوشمند: استفاده از گوشی های هوشمند بسیار متداول شده و بسیاری از افراد دانش کافی جهت کار با این وسیله را ندارند. همچنین اتفاقات کوچکی می تواند به خرابی سریع این ابزارهای حساس منتهی شود. بنابراین یک تعمیرکار ماهر و قابل اعتماد در هر محله و منطقه ای بسیار کارگشا خواهد بود.

از آنجا که ارائه خدمات برای ابزارهای الکترونیکی دارای تکنولوژی بالا گرانقیمت است، بنابراین درآمد حاصل از این کار نیز بالا خواهد بود. در صورت توافق با فروشندگان لوازم الکترونیک و گوشی فروشی ها، فرد می تواند در این اماکن مستقر شده و با پرداخت مبلغی بابت اجاره صندلی، سرمایه اولیه راه اندازی این کسب و کار را به حد قابل قبولی کاهش دهد.

آزاد کار (Freelancer): امروزه افراد متخصص بسیاری به این نوع کسب و کار روی آورده اند. در واقع، آنها با توجه به تخصص موجود برای پروژه های مختلف با سازمان ها همکاری موقت داشته و پس از پایان طرح، به همکاری با آن سازمان پایان می دهند و منتظر همکاری در طرح و پروژه دیگری با سازمان دیگری می شوند. این نوع مشاغل از این جهت که سازمان ها را متعهد به قوانین کار و بیمه پرسنل تمام نمی کند، مورد استقبال سازمان ها قرار گرفته است.

از سوی دیگر، بخشی از هزینه بیمه و… را به خود فرد آزاد کار می پردازند و او نیز در مقایسه با اشتغال تمام وقت از درآمد بیشتری برخوردار می شود. فرد آزاد کار، محدودیت زمان کاری نداشته و تنها باید در زمان موعود پروژه را به اتمام برساند. البته این نوع کار با ریسک بیکاری نیز تهدید می شود که بسته به روحیات افراد ممکن است قابل پذیرش آنها باشد یا نباشد.

ترجمه: با توجه به توسعه بازار گردشگری، یادگیری و آموزش زبان های زنده دنیا یا تلاش برای طراحی اپلیکیشن مناسب برای ترجمه همزمان و… فعالیتی است که در آینده نزدیک به اوج خواهد رسید و تا مدت ها درآمدزایی خوبی خواهد داشت.

تامین و نظارت بر منابع انسانی: با افزایش کارکنان دورکار یا شاغل در نقاط مختلف جغرافیایی غیر از دفتر مرکزی، برخی شرکت ها این امکان را ندارند که بر کلیه کارکنان خود نظارت داشته و عملیات آنها را به طور مستمر رصد کنند. بنابراین ایجاد شرکت هایی که نیروی انسانی مناسب را به سازمان ها معرفی می کنند، یکی از مشاغلی بود که فعالیت قابل توجهی داشتند. اکنون این شرکت ها می توانند پرسنل آموزش دیده ای را جهت نظارت بر فعالیت کارکنان شرکت های مختلف برای همکاری اعزام کنند.

آموزش نرم افزار: آموزش خصوصی نرم افزار به متقاضیان حوزه مربوطه، یک کسب و کار کم هزینه و سودآور است که سرمایه اولیه آن دانش و توان انتقال دانش است. باوجود CDهای آموزشی، بسیاری از افراد علاقه مند به یادگیری مستقیم و حضوری از شخص آموزش دهنده هستند. به طور کلی آموزش تخصصی همچنان از مهم ترین و درآمدزاترین روش های کسب و کار است.

مشاور بورس: با توجه به اهمیت بازار بورس در اقتصاد کشورها و گردش مالی بالای آن، افراد بسیاری علاقه مند به سرمایه گذاری در آن هستند. از این تعداد، بسیاری از افراد دانش و آگاهی کافی نسبت به بازار بورس و کار در آن را نداشته و از این رو نسبت به این نوع فعالیت انصراف می دهند. در حالی که مشاوران بزرگ و معتمدی در این عرصه به مشتریان و متقاضیان خدمات مشاوره ارائه کنند و در سود حاصل این افراد مشارکت داشته باشند، تمایل به همکاری و مشارکت در این حوزه افزایش می یابد.

بدیهی است که برخی مشاغل اشاره شده در حال حاضر نیز وجود دارند، اما ایجاد تمایز در نحوه ارائه خدمات می تواند به طول چرخه عمر این مشاغل افزوده و مدت زمان بیشتری تولید درآمد در این مشاغل را تضمین کند. به طور کلی، همواره در تمامی صنایع و حوزه ها، شرکت های پیشرو کسانی هستند که در بازه ای از زمان به ریسک تن در داده اند و از ایده نوینی حمایت کرده اند. این سرمایه گذاری ممکن است به شکست منجر شود، اما در موارد بسیاری به رشد و استمرار فعالیت منتهی شده است.

مشاور و تحلیلگر مدیریت

بالا